Ogłoszenie

Aktualny czas na świecie


  • Index
  •  » Film
  •  » Poradnik: Odtwarzanie filmów DivX z napisami na PS3

#1 23-11-2010 13:03:12

 SUMO

http://tinyurl.com/2wafnla

[PLR] Generał Broni

10119254
Skąd: Siemianowice Śląskie
Zarejestrowany: 01-06-2010
Posty: 185
Punktów :   
PSN ID: arcadiush
Ulubiona drużyna: FC Barcelona
WWW

Poradnik: Odtwarzanie filmów DivX z napisami na PS3

http://img228.imageshack.us/img228/1444/ps3y.jpg

Odtwarzanie filmów DivX z napisami na PS3.Spis treści:
I. Wstęp
II. Konwersja pliku wideo
III. Konwersja napisów
IV. Wklejanie napisów


I. Wstęp
Już w 2008 roku wraz z aktualizacją oprogramowania o numerze 2.10 (obecnie dostępna jest wersja 3.50) PlayStation 3 nabyło funkcjonalność odtwarzania filmów w formacie DivX. Początkowo odtwarzanie wspomnianego formatu obwarowane było wieloma obostrzeniami (jak np. pliki nie przekraczające 2GB), sukcesywnie likwidowanych przez kolejne aktualizacje. Nawet teraz, ponad dwa lata po wprowadzeniu obsługi formatu DivX, sprawa nie wygląda do końca różowo. Co prawda filmy "odpalają" się pięknie i ładnie, ale tylko pod warunkiem, że skompresowane są zgodnie ze standardem. Gdy zostanie zastosowane jakieś nietypowe próbkowanie audio, film może uruchomić się bez dźwięku. Kiedy kodek wideo ma niestandardowe ustawienia, to niestety - w takim wypadku film może być przez konsolę uznany za "format nieobsługiwany". Jak przeciwdziałać temu oraz innym problemom?

II. Konwersja pliku wideo
PlayStation 3 zdecydowanie najlepiej i bezproblemowo radzi sobie z odpalaniem plików wideo w formacie *.avi i właśnie do takiego formatu polecam Wam przerobić pliki wideo, które macie zamiar oglądać na swojej konsoli, ponadto format ten jest niezbędny w przypadku gdy będziemy chcieli do naszego pliku wideo wkleić napisy.
Jeśli Wasz filmik nie posiada rozszerzenia *.avi przerobicie go bezproblemowo w kilka chwil na swoim PC do żądanego formatu darmowym programem:
Any Video Converter (najnowsza wersja 3.1.2 PL, 22MB)
http://img222.imageshack.us/img222/4101/anyur.jpg
Konwersja pliku z jednego formatu na drugi w zależności od mocy naszego komputera oraz wielkości materiału wideo może trwać od kilku do kilkunastu minut. Ważne jest by w opcjach konwersji pliku liczba wyświetlanych klatek na sekundę w pliku wyjściowym i konwertowanym była identyczna.

III. Konwersja napisów
Polacy nie gęsi i (niestety) swój język mają. Żeby wkleić napisy do pliku wideo potrzebne będą nam napisy bezwzględnie w formacie *.srt. Posiadając napisy w innym formacie ich konwersja do tego formatu nie jest większym problemem. Wystarczy zaopatrzyć się w program przeznaczony do takiej konwersji np.:
Subtitle Edit (najnowsza wersja 3.0 PL, 5MB).
http://image.wareseeker.com/software/wii/hot/details_381cd99d3-subtitleedit.gif

Bądź też konwersji dokonać za pomocą odtwarzacza multimedialnego posiadającego takową możliwość np.:
Bestplayer (najnowsza wersja 2.106 PL, 1MB).
http://img547.imageshack.us/img547/8494/bestplayer.png
Po odpaleniu w Bestplayerze filmu i napisów konwersji dokonujemy wchodząc w zakładki Napisy>>Eksportuj do formatu>>SRT...

IV. Wklejanie napisów
Kiedy skonwertujemy napisy do żądanego przez nas formatu *.srt, musimy zamienić ich nazwę dokładnie na taką samą, jaką posiada plik wideo (np.: Dupa_blada.avi i Dupa_blada.srt). W innym wypadku wklejenie napisów nic nam nie da.
Tak przygotowane pliki musimy połączyć w całość tworząc plik o rozszerzeniu *.divx. Do tego celu niezbędny będzie nam program:
AVIAddXSubs (najnowsza wersja 9.9 EN, 300 kB).

http://img69.imageshack.us/img69/4418/sub1.png
Po instalacji i pierwszym uruchomieniu programu przechodzimy do zakładki Configuration 1 dowolna zakładka SUB (nr), gdzie w opcji Character Set ustawiamy "East Europe", a w Language Code wybieramy "Polish (pl)" dzięki czemu w utworzonym później pliku, owe napisy wyświetlimy wybierając na konsoli opcję włączenia polskich napisów (równie dobrze możemy stworzyć plik z kilkoma wersjami - maksymalnie ośmioma, napisów do wyboru w czasie oglądania).
Zaznaczamy jeszcze XSUB, Aline ustawiamy na "Center". Dodatkowo w odpowiednich polach możemy wybrać sobie rodzaj, rozmiar i kolor czcionki (np.: Arial, 25, biały), która będzie wyświetlać się na ekranie naszego telewizora.

http://img831.imageshack.us/img831/9994/sub2.png
W zakładce Configuration 2 ustawiamy jeszcze Mark DivX as "DivX" i już możemy przejść do głównej zakładki Create DivX with Subtitles (przy kolejnym uruchomieniu programu wszystkie zakładki będą już wypełnione tak jak pozostawiliśmy je wcześniej, więc od razu będziemy mogli przejść do głównej zakładki).

http://img3.imageshack.us/img3/5784/sub3i.png
W pierwszym okienku File Name(s) wybieramy interesujący nas plik wideo o rozszerzeniu *.avi, do którego chcemy wkleić napisy pamiętając, aby razem z nim w tym samym folderze znajdował się plik z napisami o dokładnie takiej samej nazwie i rozszerzeniu *.srt.

W okienku drugim wybieramy miejsce, gdzie zapisze się przerobiony materiał (pozostawienie pola pustego spowoduje, że materiał zapisze się w tym samym katalogu co pliki źródłowe). Klikamy "Start" i w zależności od mocy komputera oraz wielkości materiału wideo, czekamy maksymalnie kilka minut.

Kiedy proces dobiegnie końca, otrzymamy wynikowy plik z rozszerzeniem *.divx o rozmiarze nieznacznie większym od tego jaki posiadał nasz plik w formacie *.avi. Jedyne co nam pozostaje, to przerzucić plik na pendrive'a lub płytę i rozkoszować się materiałem wideo z polskimi napisami na konsoli PS3. Pamiętać jednak należy, że uruchomiony plik odtworzy nam się początkowo bez napisów, a owe napisy musimy (podobnie jak w przypadku filmu na DVD) włączyć wchodząc w czasie odtwarzania filmu do podręcznego menu (wciskając "trójkąt" na padzie) i wybierając ikonkę napisów.


Poradnik powyżej został opracowany w oparciu o materiał zamieszczony na portalu PS3Site.pl oraz moje własne doświadczenia w tym temacie.


http://gamercards.playfire.com/_/psn/87094/0/1.png

Offline

 
  • Index
  •  » Film
  •  » Poradnik: Odtwarzanie filmów DivX z napisami na PS3

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.plr.pun.pl