Ogłoszenie

Aktualny czas na świecie


#1 24-08-2010 18:38:32

 SUMO

http://tinyurl.com/2wafnla

[PLR] Generał Broni

10119254
Skąd: Siemianowice Śląskie
Zarejestrowany: 01-06-2010
Posty: 185
Punktów :   
PSN ID: arcadiush
Ulubiona drużyna: FC Barcelona
WWW

Mastershot

http://www.bydgoszcz.pl/binary/klaps_film_tcm29-55266.jpg
Mastershot jest to jedno ujęcie filmowe, odcinek taśmy z nakręconą na nim akcją, od ruszenia kamery, aż do jej zatrzymania. W zmontowanym filmie jest to fragment od cięcia do cięcia.

Każdy normalny, szanujący się film fabularny, podzielony jest na sekwencje (kilka następujących po sobie scen, związanych jedną linią dramaturgiczną), sceny (zamknięty fragment akcji związany z jednym wątkiem, i przeważnie jednym miejscem), oraz ujęcia, z których składają się sceny. Podział na sceny pojawia się już w scenariuszu, aby oddzielić od siebie kolejne wydarzenia i miejsca akcji.

Ujęcia natomiast, to kwestia na tyle rozległa, że może ulegać ciągłym zmianom i modyfikacjom podczas kręcenia filmu, a przede wszystkim etapu, na którym materiał jest montowany. Wtedy właśnie ustala się finałowy układ ujęć, ich kolejność i długość, aby nadać gotowemu filmowi odpowiednią dynamikę. Sceny dzieli się też na ujęcia, aby nie kręcić długich dialogów czy akcji, na jeden raz - zawsze wszak, coś może pójść nie tak, i całość trzeba nagrywać od nowa. 
Im zatem ujęcia są krótsze, tym łatwiej realizować je kilka razy (tzw. duble) i tym mniej nerwowo pracuje się aktorom, którzy mają komfort pracy, nazywany "możnością bezkarnego spieprzenia ujęcia" . Czasem jednak, reżyserzy porywają się na coś, co nazywa się "sceną nakręconą na jednym ujęciu" - czyli właśnie z języka ang. zwanym mastershotem. 

Przy normalnych ujęciach wszyscy muszą wiedzieć co i kiedy robić. Przy długich ujęciach muszą to wiedzieć dwa razy lepiej, gdyż w przypadku jakiegokolwiek błędu całą scenę trzeba nakręcić od początku. Sceny, które zobaczycie poniżej, to niezwykły zestaw naprawdę karkołomnych, długich ujęć, z których niektóre zapierają dech swoją złożonością, wzbudzają respekt długością trwania i stopniem skomplikowania. Przekrój rodzajowy jest dość szeroki - od scen dialogowych, poprzez strzelaniny, na skomplikowanych, długich jazdach kamery poprzez zaludnione pomieszczenia kończąc. Niektóre sceny zostaną wychwalone za techniczno-aktorską maestrię, inne zdekonspirowane i nieco "zganione" za próbę oszukania widza sprytnie zamarkowanymi cięciami.


Najdłuższe mastershoty trwają i dobre kilkanaście minut (lub nawet cały półtora godzinny film - Rosyjska Arka / Russkiy kovcheg). Choć przecież nie liczy się długość, a jakość. Przed Wami mój osobisty ranking najciekawszych mastershotów w historii kina. Oczywiście jeśli nie mieliście wcześniej okazji, polecam Wam obejrzeć nie tylko wybrane fragmenty, ale i owe filmy w całości, bo są to w większości świetne pozycje.

Miejsce 13: (miało być top 10, ale się rozrosło) Dotyk zła / Touch of Evil
reżyseria: Orson Welles
obsada: Orson Welles, Charlton Heston, Janet Leigh, Marlene Dietrich
premiera: 23 kwietnia 1958 (Świat)
produkcja: USA
gatunek: Kryminał, Thriller, Film-Noir
opis sceny: Przykład sceny na jednym ujęciu z klasyka kina z roku 1958 mistrza Orsona Wellesa. Przed Wami trwającym 3 minuty i 20 sekund, scena otwierająca film, gdzie kamera na śledzi jadący samochód (z bombą), pokazując przechodniów, kilka rozmów i wreszcie (poza kadrem) eksplozję. Rzecz bardzo ciekawa, perfekcyjnie zainscenizowana i bezbłędnie nakręcona przez Russella Metty (autor zdjęć m.in. do Spartacusa Stanleya Kubricka).


Miejsce 12: Nieodwracalne / Irréversible
reżyseria: Gaspar Noé
obsada: Monica Bellucci, Vincent Cassel, Albert Dupontel
premiera: 22 maja 2002 (Świat)
produkcja: Francja
gatunek: Dramat
opis sceny: Gwałt analny dokonany w filmie Gaspara Noe na Alex (Monica Bellucci), z całą pewnością przejdzie do historii kina, jako najbardziej obrazowa, wstrząsająca i szokująca tego typu scena (tylko dla dorosłych). Słynna scena gwałtu sfilmowana jednym ujęciem, trwa dokładnie 3 minuty i 24 sekundy. Dodać do tego należy oczywiście całą szarpaninę przed i masakrowanie twarzy Bellucci po gwałcie, co razem daje imponujący czas trwania 13 minut i 23 sekund jednego ujęcia! Niestety cała scena ze względu na "naruszenia zasad dotyczących nagości i treści pornograficznych" nie jest dostępna na YouTube, ale jej fragment (końcowe 4 minuty) możecie zobaczyć tutaj - scena z filmu "Nieodwracalne".

Miejsce 11: Ofiarowanie / Offret - Sacrificatio / Sacrifice, The
reżyseria: Andriej Tarkowski
obsada: Erland Josephson, Susan Fleetwood
premiera: 9 maja 1986 (Świat)
produkcja: Wielka Brytania, Francja, Szwecja
gatunek: Psychologiczny, Dramat
opis sceny: Słynne, trwające 6 minut ujęcie pożaru, które filmowane było dwa razy. Za pierwszym podejściem, gdy dom stał już w płomieniach, film w kamerze zaklinował się i trzeba było ujęcie przerwać, dom postawić od nowa, znów podpalić i kręcić raz jeszcze. I choć ruch kamery ograniczony został do panoram z lewej do prawej (lub na odwrót) i obrotów wokół własnej osi, to warto docenić trud ekipy realizatorskiej, która stworzyła niezapomnianą scenę, w której czas trwania pożaru i kolejne jego stadia zostały idealnie zgrane z przebiegiem właściwej akcji.


Miejsce 10: Oczy węża / Snake Eyes
reżyseria: Brian De Palma
obsada: Nicolas Cage,  Gary Sinise
premiera: 30 lipca 1998 (Świat)
produkcja: USA
gatunek: Thriller
opis sceny: Brian De Palma, jako jeden z niewielu starych mistrzów, wyjątkowo lubuje się w sztuczkach technicznych, opartych głównie na zdumiewających efektach pracy autora zdjęć, operatora kamery i montażysty. Nie zawsze te sztuczki są organicznie zrośnięte z fabułą, ale nawet gdy De Palma nie ma do opowiedzenia ciekawej historii, to zawsze można liczyć na jego kuglarskie sztuczki. Taką właśnie jest prolog "Oczu węża", sensacyjnego thrillera z 1998 roku. Film rozpoczyna się 13-minutową sekwencją, podczas której poznajemy, w mniej lub bardziej bezpośredni sposób, wszystkie postaci, biorące udział w intrydze. Pozornie wstęp ten wydaje się być pokazany w jednym, niezwykle długim ujęciu, lecz Brian De Palma to magik przebiegły, potrafiący skutecznie mamić nawet własną legendą magika. Krótko mówiąc, to jedno karkołomne ujęcie, w rzeczywistości składa się z aż ośmiu ujęć, bardzo perfidnie połączonych ze sobą na tzw. przemazaniach, czyli momentach, kiedy np. przed kadrem w nieostrości przechodzi statysta, albo podczas bardzo szybkiego ruchu kamery. Cięcia w znakomitej większości są tak doskonale poukrywane, że tylko DVD i skrupulatne, poklatkowe śledzenie wszystkich potencjalnych miejsc sklejek, pozwala na ich identyfikację. Spróbujcie sami znaleźć te momenty.
PS. Fragment filmu z hiszpańskim dubbingiem, niestety nie znalazłem wersji orginalnej.
Prawdziwym mastershotem w filmie jest natomiast ostatnie trwające 7 minut i 40 sekund ujęcie filmu. Gdy film się kończy i wchodzą napisy końcowe, a pożeracze popcornu wychodzą z kina, dla operatora prawdziwe wyzwanie dopiero się zaczęło - napisy bowiem prezentowane są na tym samym ujęciu, przeciągniętym aż do "prawdziwego" końca filmu. A dla tych którzy pamiętają cały film to zakończenie zawiera dość istotny smaczek, którym jest pewien... czerwony kamień z sygnetu.
PS. Tym razem jeszcze gorzej bo fragment filmu nie z hiszpańskim, a niemieckim ("szajse"!) dubbingiem, niestety nie znalazłem wersji orginalnej.


Miejsce 9: Chłopcy z ferajny / Goodfellas
reżyseria: Martin Scorsese
obsada: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco
premiera: 19 września 1990 (Świat)
produkcja: USA
gatunek: Dramat, Gangsterski
opis sceny: 3-minutowa jazda Steadicamem (stabilizacja kamery, mechanicznie izolująca ruch kamery od operatora) za wchodzącymi do knajpy (tzw. bocznym wejściem) Rayem Liottą i Lorraine Bracco. Niby nic się nie dzieje, ale zwróćcie uwagę na "przypadkowe" osoby przecinające tor jazdy steadicamu, cóż za wyczucie czasu. Poniżej zaś wywiad z twórcami tej sceny - m. in. scenarzystą Nicholasem Peleggi oraz reżyserem Martinem Scorsese oraz omawiana scena rozpoczynająca się w pierwszych sekundach 3 minuty załączonego filmiku.


Miejsce 8: Zapowiedź / Knowing
reżyseria: Alex Proyas 
obsada: Nicolas Cage
premiera: 9 marca 2009 (Świat)
produkcja: Australia, USA, Wielka Brytania
gatunek: Dramat, Thriller, Sci-Fi
opis sceny: Katastrofa lotnicza, miotający się wokół płonących ciał Nicolas Cage i kamera podążająca za aktorem. To wszystko w jednym ponad 2 minutowym ujęciu, na załączonym filmiku rozpoczynającym się od sceny spadającego samolotu na początku trzeciej minuty.


Miejsce 7: JCVD
reżyseria: Mabrouk El Mechri
obsada: Jean-Claude Van Damme
premiera: 4 czerwca 2008 (Świat)
produkcja: Belgia, Francja, Luksemburg
gatunek: Dramat, Komedia, Sensacyjny
opis sceny: Stary ale jary Jean-Claude Van Damme również daje radę. Poniżej 3 minutowa (jak się okazuje nieudana ) scena otwierająca film i mastershot od 25 sekundy.


Oraz druga scena z tego filmu - sławna 7 minutowa spowiedź/monolog w wykonaniu Jean-Claude Van Damme'a.


Miejsce 6: Doom
reżyseria: Andrzej Bartkowiak
obsada: Karl Urban, Dwayne Johnson
premiera: 20 października 2005 (Świat)
produkcja: Czechy, Niemcy, USA, Wielka Brytania
gatunek: Horror, Akcja
opis sceny: Zdecydowanie najlepsza 5 minutowa scena tego kiepskiego filmu polskiego reżysera, będącego ekranizacją gry komputerowej, w której podobnie jak w tej scenie z filmu świat widzimy w ujęciu FPP, czyli z oczu naszego bohatera.


Miejsce 5: Dziwne dni / Strange Days
reżyseria: Kathryn Bigelow
obsada: Ralph Fiennes, Juliette Lewis, Angela Bassett
premiera: 7 wrzesień 1995 (Świat)
produkcja: USA
gatunek: Sensacyjny, Sci-Fi
opis sceny: Film "piękniejszej połówki" James Camerona (odpowiedzialnego za scenariusz). Scena otwierająca film to trwający 3 minuty i 15 sekund mastershot, w dodatku z kamerą imitującą widok z oczu - FPP.


W filmie jest jeszcze jedna 3 i pół minutowa, jak się okazuje kluczowa dla fabuły filmu scena nakręcona na jednym ujęciu. W filmiku poniżej zobaczycie ją od 54 sekundy.


Miejsce 4: Dzieci Triady / Lat sau san taam / Hard-Boiled
reżyseria: John Woo
obsada: Chow Yun-Fat, Anthony Wong Chau-Sang
premiera: 16 kwietnia 1992 (Świat)
produkcja: Hongkong
gatunek: Dramat, Kryminał, Thriller, Akcja
opis sceny: W tym filmie Johna Woo pada ponoć 230 trupów, z czego aż 34 podczas niemal trzyminutowej, nakręconej za jednym zamachem strzelaniny w szpitalu, którą możecie zobaczyć poniżej.


Miejsce 3: Oldboy
reżyseria: Chan-wook Park
obsada: Min-sik Choi, Ji-tae Yu
premiera: 21 listopada 2003 (Świat)
produkcja: Korea Południowa
gatunek: Thriller
opis sceny: Zabawa młotkiem w ujęciu imitującym chodzone dwu wymiarowe mordobicia z salonów arcade. Na załączonym filmiku poniżej "hammer time" zaczyna się w 30 sekundzie i trwa 2 minuty i 40 sekund.


Miejsce 2: Obrońca / Tom yum goong / Protector
reżyseria: Vincenzo Natali 
obsada: Tony Jaa
premiera: 11 sierpnia 2005 (Świat)
produkcja: Tajlandia
gatunek: Sztuki walki, Akcja
opis sceny: Tony Jaa w ponad 4 minutowej sekwencji wbijania się do góry po schodach i obijania jednostrzałowców, a to wszystko absolutnie bez rzadnych efektów specjalnych. Na załączonym filmiku poniżej ujęcie zaczyna się w 48 sekundzie.


Miejsce 1: Ludzkie dzieci / Children of Men
reżyseria: Alfonso Cuarón
obsada: Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine
premiera: 3 września 2006 (Świat)
produkcja: Japonia, Kanada, USA, Wielka Brytania
gatunek: Dramat, Sci-Fi
opis sceny: Ten film to prawdziwe mistrzostwo jeśli chodzi o mastershoty. Przed Wami dwie fenomenalne sceny z tego filmu. Pierwsza 4 minutowa w jadącym i ostrzeliwanym samochodzie.


Druga trwająca 6 minut scena "Powstania" - Na załączonym filmiku od pierwszej sekundy.


Na deser filmik zza kulis Ludzkich dzieci pokazujący jak te ujęcia powstawały.Tak przedstawia się moja lista najciekawszych mastershotów w historii kina, w której postawiłem jak widzicie głównie na efektowność. A jeśli zainteresował Was temat to Waszej uwadze polecam stronę, z ktrórej sam wziąłem wstęp, fragmenty opisów i inspirację, na której znajdziecie pełną listę filmów zawierających mastershoty wraz z ich dokładnymi opisami.


http://gamercards.playfire.com/_/psn/87094/0/1.png

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.plr.pun.pl